top of page

Historia powstania Centrum

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków Południe

powstało w 2021 roku z myślą o wspieraniu dzieci, nastolatków i rodzin

w ich naturalnym środowisku.

Centrum zlokalizowane jest na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego Szpitala Klinicznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie.

Centrum powstało w odpowiedzi na rosnącą potrzebę w zakresie pomocy medycznej, terapeutycznej, psychologicznej oraz środowiskowej i profilaktycznej dla dzieci i młodzieży. Jest ono owocem konsekwentnie podejmowanych działań przedstawicieli Szpitala Klinicznego im. dr Józefa Babińskiego, które rozpoczęły się już w 2019 roku. To wówczas zaczęto mówić głośno o tym, że sytuacja psychiatrii dziecięcej w Polsce jest bardzo trudna. 

10 września 2021 roku nastąpiła uroczysta inauguracja działalności długo wyczekiwanego, pierwszego w Krakowie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.
 

Zanim jednak nastąpił ten doniosły moment potrzeba było wytężonej pracy całego zespołu specjalistów z obszaru szeroko rozumianego zdrowia psychicznego.

Podczas cyklicznych spotkań krakowskiego zespołu Centrum z ekspertami EZRA UKSW - doktorem Tomaszem Rowińskim, panią Alicją Ozdowy-Betkowską oraz panem Dariuszem Baranem, został opracowany indywidualny plan wdrożenia modelu EZRA w ramach skalowania tego modelu w Krakowie. 

Jest to innowacyjny model opieki środowiskowej dla dzieci i młodzieży w społeczności lokalnej. 

bottom of page