top of page

Już jest! Pierwsze w Krakowie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży

Zaktualizowano: 24 sty 2022

10 września 2021 roku to bardzo ważna data dla wszystkich, którym na sercu leży rozwój sieci oparcia społecznego dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Inauguracja działalności pierwszego w Krakowie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży otworzyła nowy rozdział w tym obszarze. Jest to bowiem innowacyjny model opieki środowiskowej, zakładający odejście od tradycyjnych, często mocno zinstytucjonalizowanych form pomocy i wsparcia.


Stworzone w strukturze Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków-Południe oferuje zintegrowaną opiekę medyczną, terapeutyczną i psychologiczną oraz działania w obszarze wsparcia społecznego, profilaktyki i edukacji.

W realizacji projektu ze Szpitalem Babińskiego współpracują instytucje partnerskie - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, a także spółka EZRA, która opracowała i wdrożyła pilotażowy model opieki środowiskowej dla dzieci i młodzieży.


Obszar działania Środowiskowego Centrum


Centrum obejmie swoim działaniem dzielnice: Dębniki, Łagiewniki – Borek Fałęcki i Swoszowice otaczając opieką dzieci (od 7 roku życia) i młodych ludzi (do 21 roku życia) oraz udzielając wielokierunkowego wsparcia ich rodzicom i opiekunkom, a także nauczycielom, wychowawcom oraz przedstawicielom innych instytucji, podejmujących działania adresowane do dzieci i młodzieży.

Dzięki tym innowacyjnym działaniom Centrum wpisuje się w ramy reformy opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, stanowiąc jej ważne ogniwo, które ma zapewnić wielostronne wsparcie młodym ludziom z zaburzeniami wieku dorastania w ich środowisku lokalnym.


Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page